Kabinet premiéra Andreje Babiše v pondělí schválil systém tzv. semaforu, který rozděluje státy do tří kategorii podle toho, jaká je v nich epidemiologická situace.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka bude systém semaforu flexibilní a vyvíjet se bude podle epidemiologické situace ve světě.  Také uvedl, že pokud budou mít po 15. červnu cílové státy pro vstup na svá území nějaká omezení, cestování se bude řídit jejich podmínkami.

 

Bez negativního testu na covid-19 tak mohou Češi opět cestovat od 15. června do zeleně a oranžově označených zemí.

Barvy na mapě označují závažnost vývoje covid v dané zemi. Zeleně jsou bezpečné země, oranžově země se středním rizikem nákazy a červeně země s vysokým rizikem nákazy.

View image on Twitter
Foto: twitter.com. Zdroj: Adam Vojtěch
Do zeleně a oranžově označených zemí mohou Češi cestovat bez omezení při návratu zpět.
Při cestě  z červeně označených zemí však bude test vyžadován.
Cizinci přijíždějící do ČR se budou prokazovat testem při cestě z oranžových a červených zemí.

Zelená zóna

Do zemí označených zelenou barvou spadá Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Švýcarsko, Finsko, Norsko, Kypr nebo Island.

Lidé cestující do těchto států nebudou muset mít negativní test na covid. Stejně tak ho nemusí mít ani turisté přijíždějící z těchto států do tuzemska.

Oranžová zóna

Do oranžové zóny spadá Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Malta, Irsko, Belgie, Nizozemsko nebo Dánsko.

I do těchto států mohou Češi odjíždět bez toho, aniž by měli u sebe negativní test na covid-19. Turisté z těchto států, kteří budou přijíždět do Česka, ho ale u sebe musí mít.

Červená zóna

V červené zóně jsou aktuálně ze všech evropských států pouze Velká Británie a Švédsko. Při návratu z těchto států musí mít negativní test také Češi.