Mnohé firmy v Čechách už dnes upřednostňují platby ve společné evropské měně. Čeští podnikatelé by rádi čím dříve přivítali euro a nahradili tak českou korunu.
Po skončení devizových intervencí zaměřených na umělé oslabování měny ze strany České národní banky (ČNB) se kurz koruny oproti euru může příliš rozhoupat, což v tamních firmách vyvolává značnou nejistotu.
Plán na zavedení eura v Česku se stává středem pozornosti finančníků i politiků. Nicméně nový člen vedení ČNB Marek Mora se vyslovil proti tomu, aby ČR příliš spěchala s nahrazením koruny eurem. Jedním z důvodů je například povinná účast v bankovní unii nebo v Evropském stabilizačním mechanismu, z nichž vyplývá riziko ztrát, pokud dojde k uplatnění garancí poskytnutých jednotlivými zeměmi eurozóny.
Přijímat na účet eura nebo platit ve společné měně přes banky je poměrně drahé. Mnozí podnikatelé i jednotlivci si však ve snaze vyhnout se drahým poplatkům českých bank otevřeli účty v zahraničí nebo na platební styk využívají poskytování platebních služeb prostřednictvím alternativních nebankovních společností.
České firmy ve snaze vydělat na očekávaném posilování české měny po zrušení umělého oslabování kurzu centrální bankou upřednostnili úvěry v eurech, které po vyčerpání následně měnily za českou měnu.

(Zdroj Pravda)