Větším firmám a podnikatelům se už za několik měsíců výrazně změní podmínky vykazování a placení daně z přidané hodnoty.

Stát hodlá zavést nová pravidla v DPH, která v úterý po téměř pěti letech jednání schválili ministři financí všech zemí EU. Česko novinku po celou dobu prosazovalo. Nyní každý členský stát bude moci u Evropské komise o takzvanou reverse charge požádat. Při splnění podmínek se do tří měsíců dočká schválení.

Obrátí se pak systém placení DPH. Podle současné praxe odběratel při koupi zboží nebo služby zaplatí dodavateli kupní cenu včetně daně a následně její vrácení požaduje po státu. Nově odběratel pošle dodavateli jen cenu za produkt a daň zaplatí státu přímo. To má zabránit miliardovým „karuselovým“ podvodům. Jejich pachatelé využívají toho, že zatímco dodavatel nikdy státu DPH nezaplatí, odběratel si mezitím nechá daň od finančního úřadu vrátit. Obrácené zdanění to vylučuje.

Až doposud byl režim přímé platby DPH státu povolen u některých vybraných odvětví, například ve stavebnictví či u obchodníků s kovy. Nově bude rozhodovat výše transakce bez ohledu na obor. „Týkat se to bude všech tuzemských transakcí nad 17 500 eur (v přepočtu lehce přes 450 tisíc korun − pozn. red.),“ řekla HN ministryně financí Alena Schillerová. Podle odhadů by tímto mohl stát získat zhruba pět miliard korun ročně.

(Zdroj iHned.cz)